تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

کودتاهای مدرن و پست مدرن آمریکایی در مصر !

    آسیابان : وضعیت تراژیک امروز که در کشور بزرگ مسلمان مصر و در نتیجه کودتای نظامیان علیه دولت منتخب نو پای مردم ایجاد شده است؛ یادآور کودتای ژنرال ها در کشور پاکستان است که با طراحی و حمایت سازمان اطلاعاتی آمریکا(سیا)،به انجام رسیده است.

   ژنرال ضیاء الحق دولت مردم سالار ذوالفقار علی بوتو را در سال 1979سرنگون کرد و وی را به دادگاه کشاند. کمتر از یک دهه پس از آن، خود کودتاچی در جریان یک سانحه مرموز هوایی به همراه رافائل سفیر آمریکا در آن کشور کشته شد. یک دهه بعد خانم بی نظیر بوتو- دختر ذوالفقار - نخست وزیر پاکستان شد. وی دو بار طی سالهای ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۶ نخست وزیر پاکستان بود. اما خانم بوتو هم در دسامبر سال ۲۰۰۷ طی انفجاری که در یک اجتماع انتخاباتی در شهر راولپندی رخ داد، کشته شد. اکنون دادگاهی در پاکستان روشن کرده است که ژنرال پرویز مشرف که در سال ۱۹۹۹ به دنبال کودتایی زمام امور را در پاکستان به دست گرفت عامل آن جنایت بوده است. مراجع قضایی ژنرال مشرف را به قتل، توطئه برای قتل و تدارک دیدن برای قتل متهم کرده اند.

        در حقیقت مصر هم از انقلاب  25  ژانویه 2011 سه کودتا را پشت سر گذاشته است - هر سال یک کودتا- که سومین آن همین کودتای خونین و نافرجام 2013 است.

  اولین کودتا: سرنگونی حسنی مبارک - دیکتاتور سابق- که ظاهرا تسخیر ناپذیر می نمود، در نتیجه اولین کودتای نرم و به توسط ژنرال های عبوس در تلوزیون و سربازان مستقر در تانک های نظامی در خیابان ها، به سرانجام رسید. این کودتا که نیز از حمایت غرب و آمریکا برخوردار بود در واکنش و برای پیش دستی در برابر یک انقلاب خود جوش از نوع مصری، رییس جمهور فاسد کهنه کار را از قدرت به زیر کشید.

  دومین کودتا: وضعیت هشدار دهنده( برای سکولار ها و کهنه نخبگان) منجر به کودتای دوم شد. کودتای "پست مدرن" ، یعنی کودتایی که جهانیان را متقاعد کند، که در واقع یک کودتای واقعی نیست. قبل از انتخابات ریاست جمهوری در سال 2012، رییس جمهور غیر رسمی- سپهبد محمد طنطاوی- مجلس تازه کار اسلام خواهان را  منحل کرد و این قدرت را از دست محمد مرسی خارج نمود.

  کودتاهای پسا مدرن جایگزین کودتاهای مدرن و خونین سبک کهنه و به منظور اعاده استیلای خطرناک آمریکا در سراسر جهان می گردند. بار پیشین جهان شاهد یک کودتای مدرن به منظور برکنار کردن یک رهبر ضد امپریالیستی در ونزوئلا در سال 2002 بود که با یک انتقام کشی به ضرر آمریکا درآمد. منطق نظم نویین جهانی این است که حاکمیت دموکراتیک از طریق انتخابات به دست می آید؛ که متمایل به خط بطلان کشیدن بر نظم امپریالیستی بر جهان است. بنابراین کودتای جاری در مصر، یک گردش آشکار به سوی کودتاهایی سنتی همانند شیلی در سال 1973 است، که زنگ خطررا برای واشنگتن و قاهره به صدا در آورده است. اشتباه در کجا بوده است ؟

  کودتای سوم: کشته شدن 16تن از افراد گارد مرزی مصر در اوایل ماه اوت 2012 سوخت اولیه را برای نیروهای ضد اخوان المسلمین فراهم کرد. اما مرسی توپ را به میدان حریف انداخت و رهبران ارتش را به خاطر بی لیاقتی مورد سرزنش قرار داد. او از فرصت استفاده نموده و طنطاوی و سایر ژنرال های عالیرتبه را مجبور به بازنشستگی نمود و ژنرال عبدالفتاح السیسی را که منافقانه خود را مسلمانی دیندار نشان داده بود، به عنوان وزیر دفاع منصوب کرد.

         سیسی همانند همه رهبران ارشد نظامی مصر در طول 40 سال گذشته حکومت های سادات و مبارک، دوره های عالی نظامی خود را در انگلستان و آمریکا گذرانده است.( انگلستان، دانشکده ستاد مشترک، 1992؛ و دانشکده جنگ درآمریکا، 2006). با این حال سیسی روابط بسیار نزدیکی با پادشاهی سعودی هم دارد.

  سناریوی کودتای آمریکایی سال 1973 در کشور شیلی این بار در مصر تکرار شد. کمبود نیازمندی های عمومی بهانه ای شد برای طراحان کودتای خونین علیه دولت منتخب محمد مرسی. او یکشبه از قدرت به زیر کشیده شد. خیابان های قاهره و دیگر شهرهای بزرگ مصر، زیر چرخ تانک ها به لرزه درآمد. نظامیان با کشتار وحشیانه مردم مصر که به حمایت از مرسی برخاسته اند، در خیابان ها جوی خون جاری کردند و از کشته، پشته ساختند.

  این است دموکراسی آمریکایی و آنچه که غربی ها برای کشورهای اسلامی برنامه ریزی کرده اند ... ؟!!!


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ سه شنبه 29 مرداد 1392 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز شنبه 29 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160282
 • بازدید امروز :290737
 • بازدید داخلی :32836
 • کاربران حاضر :297
 • رباتهای جستجوگر:430
 • همه حاضرین :727

تگ های برتر